1996 yılında OT/VT (Otomatik Veri Tanımlama) sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulmuş olan Barkodes, kısa sürede prestijli işlere imza atmış, %100 yerli bir Proje firmasıdır. Barkodes, müşteri odaklı esnek yaklaşımı sayesinde hizmet verdiği sektörde köklü ve güçlü bir yer edinmiştir.

ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Standartlarına sahip olan Barkodes, kendisine ait 4 Marka, birçok Patent ve Tasarım Tescilli ürünü, geniş satış ve ihracat ağı, çözüm ortakları, distribütörleri, temsilcileri ve bayileri ile faaliyet gösterdiği sektörde yerini hep en yüksekte tutmayı başarmış, kendi sektöründe Kapasite Raporu ve Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip tek Türk firmasıdır.

Kurulduğu günden bu yana “üretici” olmayı temel alan Barkodes, kendi donanım ve yazılımlarını geliştirme üzerine yoğunlaşmıştır. Bununla yetinmeyen Barkodes, Ar-Ge departmanını kurarak, yoğun uğraş ve çabalarının sonucunda elektronik devre tasarımı, elektronik kartlar, donanım üzerindeki gömülü yazılımlar, e-bilet uygulamaları, temassız akıllı kart okuyucular ile birçok alanda kendi markasını yaratmış, ürettiği tüm ürünlerin %100 TÜRKMALI olmasını sağlamıştır.

Barkodes, yürüttüğü donanım ve yazılım geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra Ar-Ge çalışmaları ile OT\\VT sektöründe yeni teknolojileri yakından takip ederek RFID sistemlerin tasarlanması ve geliştirilmesi görevini de üstlenmiştir. Böylelikle Barkodes, Türkiye’de ilk defa NFC (NearFieldCommunication) Yakın Alan İletişimi özellikli ürün üretimini gerçekleştirmiştir.

Barkodes Ar-Ge faaliyetlerinin takdirini ise kapalı devre temaslı/temassız, GPS/GPRS, Wi-Fi ve POS özelliği taşıyan endüstriyel PC tasarımı için yaptığı “Ön Ödemeli Sistemler İçin Akıllı Kart Okuyucu” gibi projeleri ile TÜBİTAK’tan destek alarak ortaya koymuştur.

Ar-Ge departmanıyla da yetinmeyen Barkodes, 2009 yılında Elektronik, savunma sanayi ve medikal alanlarında sistem tasarımı, embedded (gömülü) yazılım, uygulama yazılımı, entegrasyon, ve üretim yapmak üzere bir Ar-Ge firması olan Taç Teknoloji’yi kurmuştur. Taç Teknoloji, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin işbirliğiyle kurulmuş olan Teknopark İstanbul’da faaliyetini sürdürmektedir.